Jak brać kreatynę? Dawki, fazy i cyleW tym artykule dowiesz się jak brać kreatynę aby odnieść maksymalny efekt. Opisane są tutaj ogólne zasady przyjmowania tego suplementu oraz wyjaśnione jakie pojęcia jak fazy i cykle, które są nierozerwalnie związane ze stosowaniem kreatyny. Bardziej ogólne informacje na temat kreatyny znajdziesz w artykule: "Kreatyna, informacje ogólne".

Od czego zależy dzienna dawka kreatyny?
Dzienna dawka kreatyny jest w przeważającej mierze uzależniona od fazy cyklu kreatynowego w jakim aktualnie jesteśmy oraz od masy ciała. Uważa się również, że pewien wpływ na ilość zażywanej kreatyny ma stosunek masy tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej.

Czym jest cykl i jakie są fazy cyklu kreatynowego?
Pytanie "Jak brać kreatynę?" jest nieodłącznie związane z cyklami i fazami suplementacji tym specyfikiem.
Rozpowszechnionym na szeroką skalę sposobem przyjmowania kreatyny jest suplementacja cykliczna. Polega ona na tym, że przyjmuje się ją przez okres ok. 6 tygodni po czym następuje podobny okres "przerwy". Ponadto w okresie przyjmowania kreatyny, przez pierwszych parę dni (z reguły 3-5) stosuje się bardzo wysokie dawki w celu wysycenia mięśni kreatyną. Okres ten nazywany fazą nasycenia poprzedza tzw. fazę podtrzymania. W tej fazie dawka jest już niższa ponieważ uzyskana została stała, wysoka koncentracja kreatyny w mięśniach. Wobec tego celem tej fazy jest jak sama nazwa wskazuje podtrzymanie wysokiej koncentracji suplementu we wnętrzu komórek mięśniowych. Ostatnią fazą cyklu jest faza przerwy - brak suplementacji w celu "wypłukania" nadmiaru kreatyny z organizmu i ustabilizowania się naturalnej gospodarki kreatynowej.

Czy warto stosować cykliczną metodę przyjmowania kreatyny oraz fazy?
Nie. O ile jeszcze parę lat temu powszechnie zalecano stosowanie fazy wysycenia, o tyle obecnie najczęściej się ją omija. Okazuję się bowiem, iż przyjmowanie stałej niższej dawki od samego początku przynosi podobne efekty do uzyskanych przy wykorzystaniu fazy nasycenia. Należy jednak zaznaczyć, że zastosowanie fazy nasycenia powoduje, iż efekty zauważalne są kilka dni wcześniej. Podobnie jest w przypadku cykli kreatynowych. Stosowanie okresów przerwy w suplementacji do niedawna było złotą zasadą pomagającą zwiększyć masę i siłę mięśniową. W fazie tej organizm miał "odzwyczaić się" od kreatyny. Efektem miało być to, iż rozpoczęcie kolejnego cyklu przynosiło gwałtowny wzrost wydolności organizmu. Przyrosty masy i siły mięśniowej rzeczywiście następują najszybciej na początku okresu przyjmowania kreatyny i w miarę upływu czasu wzrost ten jest coraz mniejszy. Zastosowanie okresu przerwy powoduje to, że rozpoczęcie kolejnego cyklu przyniesie znaczny postęp. Rezultaty ostatnich badań wskazują jednak na to, że stosowanie cykliczne oraz stałe wywiera podobny wpływ na masę i siłę mięśni.

Ile wynosi dawka dzienna kreatyny?
Dzienna dawka kreatyny optymalnie stymulująca przyrost siły i masy mięśniowej wynosi 0.07 g/kg masy ciała czyli osoba o masie 70 kg powinna przyjmować 5 g kreatyny dziennie. Jest to wartość najczęściej stosowana chociaż wyniki badań naukowych świadczą o tym, że skuteczne są dawki od 0.03g/kg masy ciała. Podane powyżej dawki są zalecane przy stosowaniu kreatyny bez fazy wysycenia czyli w sposób jaki obecnie uważa się na optymalny. Ilość przyjmowanej kreatyny podczas fazy nasycenia wynosi ok. 0.3g/kg masy ciała.

Kiedy przyjmować kreatynę?
Kreatynę należy przyjmować zaraz po treningu gdy mięśnie są maksymalnie ukrwione co powoduje łatwiejszy jej transport do miejsc docelowych. Ważne jest przyjmowanie kreatyny wraz z cukrami prostymi (dekstroza, może być zwykła glukoza spożywcza), przez co ułatwiamy "pompowanie" kreatyny do wnętrza komórek mięśniowych. Więcej na ten temat w "Jak zmaksymalizować działanie kreatyny".

Podsumowanie
Odpowiadając najogólniej na pytanie "Jak brać kreatynę?" napiszę krótko: przyjmuj równe ilości, dostosowane do masy ciała, w odpowiednim czasie i wspomagaj jej wchłanianie.
Uważa się obecnie, że faza nasycenia jest zbędna i nie poleca się jej stosowania. Wpływa to również na oszczędności związane ze zmniejszonym zużyciem suplementu. Zaleca się przyjmować 0.7 g/kg masy ciała dziennie, po treningu, razem z dekstrozą.

11 komentarzy:

 1. Jeden z najlepszych artykułów dotyczących kreatyny na jakie się natknąłem! W ostatnim czasie bardzo zainteresowałem się tematem skutecznej i opłacalnej suplementacji. Większość informacji podana w artykule ma pokrycie w przeprowadzonych i opublikowanych badaniach naukowych.

  Od siebie tylko dodam, iż nie jest konieczne przyjmowanie kreatyny z dekstrozą. Faktycznie działa ona w sposób tu opisany tzn. przyspiesza wchłanianie kreatyny. Jednak jak wiadomo proces pełnego nasycenia organizmu kreatyna trwa wiele dni (nie godzin), dlatego szybkość z jaką zostanie ona przyswojona po spożyciu nie ma specjalnie znaczenia. Nasz organizm w pełni wykorzysta całą przyjętą kreatynę z taka sama skutecznością niezależnie z czym ją spożyjemy ani o jakiej porze dnia.

  Moja opinia: bierz 5g (max) kreatyny codziennie (od dziś do końca zycia ;)) z czym chcesz, kiedy chcesz!

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie zepsułeś kilka narządów =] DO POPRAWY

  :Zaleca się przyjmować 0.7 g/kg masy ciała dziennie, po treningu, razem z dekstrozą.:

  OdpowiedzUsuń
 3. czyli co? jak waze 73 kg to mam żreć 50 g kreatyny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytać nie umiesz pisze przykład w artykule jak ważysz 70 kg to bierzesz 5 g.

   Usuń
 4. Po przeczytaniu tego mam większe wątpliwości niż przed. Autor
  stawia tezę i sam jej zaprzecza, albo czegoś nie dopowiedział: "Czy warto stosować cykliczną metodę przyjmowania kreatyny oraz fazy? Nie" a później wyjaśnienie:
  "zastosowanie fazy nasycenia powoduje, iż efekty zauważalne są kilka dni wcześniej" - więc dopakujemy wcześniej, chyba warto.
  "Zastosowanie okresu przerwy powoduje to, że rozpoczęcie kolejnego cyklu przyniesie znaczny postęp. Rezultaty ostatnich badań wskazują jednak na to, że stosowanie cykliczne oraz stałe wywiera podobny wpływ na masę i siłę mięśni." - PODOBNY, więc lepiej brać połowę okresu, a nie cały czas. Z resztą część przerwy wykorzystuje się na regenerację.

  OdpowiedzUsuń
 5. jesli chodzi o odpowiednią kreatynę to mysle ze warto polecić odżywki i suplementy http://g-supplements.pl/index.php?z=1&producent_id=82/
  Sprawdzone i naprawde godne polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. mam pytanko czyli 5 gram codziennie wiec jak trenuje 4 razy w tygodniu to 5 g po treningu a w pozostałe dni kiedy spożywać ? na czczo rano czy jak

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja myślę że na czczo rano jest ok.ja tak stosuje i dzięki temu mam cały czas jakiś tam poziom kreatyny w organizmie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Organizm magazynuje kreatynę , także dla mnie to są bzdury czy na pusty bebech, czy od razu po pompowaniu. Ja wale dziennie przed treningiem płaską łyżeczkę od herbaty popijam mineralną i ogień .Siła jest efekty są mięśnie rosną i tyle.

  OdpowiedzUsuń
 9. No ja też bez większego kombinowania ok 8-9 g dziennie i rura :) zastanawiam się jednak czy nie zmniejszać w dni regeneracji http://www.sfd.pl/Dawkowanie_Kreatyny_Monohydrat.-t873054.html bo może nie ma sensu ładować tyle samo cały czas. Ktoś coś?

  OdpowiedzUsuń