Formy kreatyny

Gdy podejmiesz już decyzję o rozpoczęciu przyjmowania preparatów zawierających kreatynę okazuje się, że czeka Cię kolejny dylemat. Kreatyna oferowania na rynku suplementów jest obecnie dostępna pod wieloma postaciami. Którą wybrać i dlaczego? Poniżej znajduje się krótka charakterystyka form kreatyny.

Monowodzian kreatyny
Monowodzian kreatyny (inne nazwy to monohydrat kreatyny i jednowodzian kreatyny) jest najpopularniejszą formą kreatyny dostępną na rynku. Jest również postacią kreatyny, która najdłużej jest obecna w sprzedaży oraz taką jaka naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Jego rozpuszczalność jest bliska 100% i taka też jest przyswajalność. Ogromna większość badań naukowych [Rawson 2003] potwierdzających skuteczność kreatyny została przeprowadzona przy użyciu tej właśnie formy.

Cytrynian kreatyny
Cytrynian kreatyny jest połączeniem kreatyny i kwasy cytrynowego. Według niektórych producentów i sprzedawców ma większą rozpuszczalność, przyswajalność i stabilność niż monohydrat kreatyny. Żadne z tych twierdzeń nie zostało nigdy potwierdzone eksperymentalnie.

Pirogronian kreatyny
Pirogronian kreatyny jest połączeniem kreatyny i kwasu pirogronowego. Podobnie jak w przypadku cytrynianu kreatyny producenci reklamują go jako preparat o większej przyswajalności i stabilności od monohydratu kreatyny. Tutaj również nie ma żadnych wyników badań potwierdzających te twierdzenia.

Estry kreatyny
Estry metylowy oraz etylowy kreatyny są reklamowane na rynku jako bardziej stabilne i lepiej przyswajalne preparaty kreatynowe w porównaniu do monowodzianu kreatyny. Niektórzy producenci twierdzą, że dzięki estryfikacji kreatyna nabiera bardziej liofilowych właściwości i przez to łatwiej przedostaje się przez błonę komórek mięśniowych do ich wnętrza. W przypadku tej formy kreatyny nie tylko żadne z tych twierdzeń nie zostało nigdy udowodnione ale wręcz niedawno odwodniono iż ester etylowy kreatyny powoduje mniejszy przyrost masy oraz siły mięśniowej niż monowodzian [Spillane 2009].


Literatura:
Rawson ES, Volek JS. Effects of creatine supplementation and resistance training on muscle strength and weightlifting performance. J Strength Cond Res. 2003 Nov;17(4):822-31.

Spillane M., Schoch R., Cooke M., Harvey T., Greenwood M., Kreider M., and Willoughby DS. The effects of creatine ethyl ester supplementation combined with heavy resistance training on body composition, muscle performance, and serum and muscle creatine levels. J Int Soc Sports Nutr. 2009; 6: 6.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz